آخرین اخبار

 • نتایج پروژه اندازه‌گیری آلودگی هوا در تونل نیایش اعلام شد
  تاریخ انتشار: 10 ماه پیش نتایج پروژه اندازه‌گیری آلودگی هوا در تونل نیایش اعلام شد

  به گزارش ایلنا، حسین شهبازی سرپرست معاونت فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: یکی از سوالات مطرح شده در سال‌های اخیر در زمینه آلودگی هوای شهر تهران، جایگاه و اهمیت خودروهای سواری بنزینی در آلودگی هوای شهر تهران بوده و اینکه اجرای طرح های ترافیکی هدفمند از جمله طرح کاهش در راستای ارتقای کیفیت هوا تاثیری بر کاهش آلودگی هوای شهر تهران دارد یا خیر؟

 • ازن درهوای تهران چطور اندازه‌گیری می‌شود؟
  تاریخ انتشار: 1398/05/28 ازن درهوای تهران چطور اندازه‌گیری می‌شود؟

  به دنبال طرح انتقاداتی به نحوه اعلام غلظت «آلاینده ازن» در تهران، مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی کیفیت هوای تهران تصریح کرد: غلظت ازن به‌طور هشت ساعته محاسبه می‌شود تا آلوده‌ترین بازه‌زمانی در هر روز و آلوده‌ترین ساعت مشخص شود همچنین از طریق شاخص آنلاین یا برخط غلظت آلاینده ازن اطلاع‌رسانی می‌شود.

 • انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات کاهش آلودگی هوا
  تاریخ انتشار: 1396/1/12 انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات کاهش آلودگی هوا

  مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن بیان جزییاتی از سیاهه انتشار آلودگی هوای شهر تهران و انتقاد از برخی دستگاه ها به دلیل عدم همکاری با شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوا گفت: ما آمادگی داریم تا سال آینده سیاهه انتشار را با جزییات بیشتری بروزرسانی کنیم

 • ازن و گرد و غبار، آلاینده‌های هوای تهران در تابستان
  تاریخ انتشار: 1 سال پیش ازن و گرد و غبار، آلاینده‌های هوای تهران در تابستان

  حسین شهبازی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه آلاینده «ازن» از جمله آلاینده‌های ثانویه است که از احتراق خروجی منابعی نظیر خودروها منتشر نمی‌شود بلکه از واکنش برخی گازها مانند اکسیدهای نیتروژن، ترکیبات آلی و هیدروکربن‌ها ایجاد می‌شود،اظهارکرد: میزان غلظت این آلاینده با شدت گرفتن نور خورشید در ماه‌های گرم سال افزایش پیدا می‌کند همچنین ازن گازی است تقریبا بی‌رنگ با بویی خاص شبیه بوی هوای تازه که در دمای معمولی به‌صورت گاز است و چگالی آن در شرایط استاندارد ۱/۵ برابر اکسیژن است.

 • هشدار نسبت به افزایش غلظت آلاینده ازن
  تاریخ انتشار: 1 سال پیش هشدار نسبت به افزایش غلظت آلاینده ازن

  مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوا با بیان اینکه آلوده‌ترین نوروز در یک دهه گذشته را پشت سرگذاشتیم، گفت: با افزایش گرمای هوا و ناپایداری جو و شکل‌گیری گاز ازن احتمال بروز روزهای ناسالم افزایش می‌یابد.

 • برخی دستگاه‌ها برای بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوا همکاری نمی‌کنند
  تاریخ انتشار: 1 سال پیش برخی دستگاه‌ها برای بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوا همکاری نمی‌کنند

  حسین شهبازی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه سیاهه انتشار آلودگی هوا مهم­ترین ابزار مدیریتی برای آلودگی هوا است، اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی بی‌نظمی در زمینه مدیریت آلودگی هوا در چند سال گذشته شهر تهران نبود سیاهه انتشار آلودگی هوا بود. این وضعیت سبب می‌شد که سهم هر نهاد در آلودگی هوای شهر مشخص نباشد. در واقع سیاهه انتشار آلودگی هوا به معنی آن است که منابع آلاینده موجود در یک شهر را شناسایی و مقدار تولید آلودگی آن منابع را محاسبه کنیم تا سهم هر منبع در تولید آلودگی و اهمیت آن نسبت به منبع دیگر مشخص شود.

 • سهم ۴۹ درصدی خودروهای شخصی و وانت در آلودگی هوای تهران
  تاریخ انتشار: 1 سال پیش سهم ۴۹ درصدی خودروهای شخصی و وانت در آلودگی هوای تهران

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، حسين شهبازي، مدير واحد پيش بيني و مدل سازي شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اين باره گفت: باید توجه داشت که آلاینده های گازی و ذرات خروجی از اگزوز خودروها هر دو در غلظت ذرات معلق جو سهم دارند. گازهای آلاینده خروجی اگزوز خودروها در جو به ذرات معلق تبدیل می شوند و به همین دلیل است که خودروهای بنزین سوز با اینکه ذرات کمی تولید می کنند با تولید گازهای آلاینده بطور غیر مستقیم باعث افزایش غلظت ذرات معلق در جو می شوند.

 • یک اشتباه رایج درباره منابع آلاینده‌ هوا
  تاریخ انتشار: 1 سال پیش یک اشتباه رایج درباره منابع آلاینده‌ هوا

  حسین شهبازی درگفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ‌در سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران، سهم‌ هر یک از منابع آلاینده‌ در تولید ذرات معلق و گازهای آلاینده مشخص و اعلام شده است اما اشتباه رایج، در این حوزه این است که آنچه در هوا به عنوان ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون (PM۲.۵ ) تنفس می‌کنیم را با خروجی منابع آلاینده یکی فرض کنیم.

 • باران حریف آلودگی هوای تهران نشد
  تاریخ انتشار: 1 سال پیش باران حریف آلودگی هوای تهران نشد

  مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به اینکه کیفیت هوای تهران طی ۲۴ ساعت گذشته در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، گفت:از بعد ازظهر فردا (26 دی ماه) شرایط کیفی هوای پایتخت بهبود می‌یابد.